Zdravotné poisťovne nečerpajú najviac peňazí zo slovenského zdravotníctva, tvrdí strana Spolu

15. novembra 2018

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Najviac peňazí zo zdravotníctva podľa strany SPOLU – občianska demokracia neodčerpávajú zdravotné poisťovne.  Strana o tom informovala na štvrtkovej tlačovej besede. Zo ziskov si najviac berú veľké farmaceutické firmy a dodávatelia liekov, zdravotníckych pomôcok a techniky.

Strana so spoločnosťou Finstat analyzovali údaje o tom, kto najviac zarába v slovenskom zdravotníctve. „Zistili sme, že tie najväčšie firmy v našom zdravotníctve za posledných 5 rokov odčerpali 1,15 mld. eur z nášho systému,“ uviedol expert SPOLU na zdravotníctvo Oskar Dvořák.

Definovali aj neprimerané zisky

Súkromné zdravotné poisťovne sú až na piatom mieste, dodal. Spolu si za posledných päť rokov farmaceutické spoločnosti a dodávatelia rozdelia 600 mil. eur zo zisku v zdravotníctve.

Na základe údajov z časopisu Economist si všímali zisky vzhľadom na návratnosť ich investícií. Economist definuje neprimerané zisky, ak je návratnosť vyššia ako 10 %.

Irak si pripomína víťazstvo nad Islamským štátom, otvoria aj časť Zelenej zóny v Bagdade

BAGDAD 10. decembra (WebNoviny.sk) - Irak si pripomína prvé výročie víťazstva nad extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), ktorá v krajine stratila prakticky všetk...

Na Slovensku túto mieru najziskovejšie firmy presahovali mnohonásobne. Ide napríklad o firmu Meditrade, ktorá sa zameriava na kardiologické pomôcky, alebo farmaceutickú firmu Bayer.

Inovácie a nové technológie

Strana SPOLU síce nevníma zisk v zdravotníctve ako nemorálny, ale mal by byť primeraný a firmy by vďaka nemu mali prinášať pacientom inovácie a nové technológie.

Zisk má slúžiť ako odmena pre firmy, ktoré umožňujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, a mali by ho dosahovať vo vysoko konkurenčnom prostredí.

Podľa Dvořáka existuje veľký priestor na šetrenie, ktoré by neznížilo kvalitu starostlivosti. Tvrdí, že vláda mala už dávno pristúpiť k sfunkčneniu generickej preskripcie, rozšíriť referencovanie a porovnávanie cien zdravotníckeho materiálu, sfunkčniť vstup inovatívnych liekov na slovenský trh, uľahčiť vstup biosimilárnych liekov, riešiť centrálne obstarávania na viac liekov a predovšetkým snažiť sa znížiť nadspotrebu liekov.

Viac k témam: Andrea Kalavská, farmaceutický priemysel, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, Miroslav Beblavý, SPOLU – občianska demokracia, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdravotné poisťovne nečerpajú najviac peňazí zo slovenského zdravotníctva, tvrdí strana Spolu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*