Súd o Kočnerovej miliónovej zmenke sa neuskutočnil, ochorel jeden z právnikov

19. februára 2018

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Plánované pojednávanie v spore o vyplatenie zmenky v hodnote 26 miliónov eur sa v pondelok na Okresnom súde Bratislava V neuskutočnilo.

Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je práceneschopnosť jedného z právnych zástupcov. Žalobcom v spore o vyplatenie zmenky je spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána Kočnera. Žalovaným v prvom rade je v tomto prípade bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia.

Pavol Rusko pred súdom začiatkom februára priznal podpis spolu štyroch zmeniek s tým, že „ak by som zmenky nepodpísal v roku 2000, nebola by TV Markíza“.

Podpis zmeniek priznal

Podľa Ruska je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka Silvia Volzová, ktorej vinou sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,“ uviedol s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

Trojica vylákala od dôchodkyne tisícky eur, súd im vymeral podmienečné tresty

BANSKÁ BYSTRICA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Podmienečné tresty odňatia slobody za podvod voči 73-ročnej žene potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici p...

Odporúčame:
Pokračuje spor o vyplatenie miliónovej zmenky medzi Kočnerom a Ruskom

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, akým tomu predísť, bol podľa Ruska kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tým spôsobom, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď, a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok.

Podmienkami vyplatenia boli konkrétne predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom.

Dva samostatné spory o zmenkách

„Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,“ povedal Rusko s tým, že návrh na spôsob kúpy Gamatexu mu prezentoval právnik Ernest Valko, ktorý bol vtedy aj podpredsedom licenčnej rady. Podľa Ruska ho práve on upozornil, že prechodom licencie na Gamatex by mohlo nakoniec dôjsť k jej zrušeniu.

Súd momentálne pojednáva dva samostatné spory. Jeden sa týka zmenky v hodnote 26 miliónov eur, druhý zmenky za viac ako osem miliónov. Pravosť zmeniek, špeciálne dobu ich podpisu, spochybňuje v rámci súdnych konaní právny zástupca Markízy.

Požaduje, aby boli zmenky podrobené skúmaniu zahraničnými expertmi, čo žalujúca strana odmieta. Vo veci zvyšných dvoch zmeniek, údajne podpísaných v júni roku 2000 a splatných po 15 rokoch, súd ešte nezačal pojednávať.

Viac k témam: Marián Kočner, Pavol Rusko, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd o Kočnerovej miliónovej zmenke sa neuskutočnil, ochorel jeden z právnikov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*