Správa NATO o stave slovenskej armády je podľa Dubéciho smutným čítaním

10. augusta 2018

BRATISLAVA 10. augusta (WebNoviny.sk) – Hodnotiaca správa Severoatlantickej aliancie (NATO) o stave Ozbrojených síl SR je podľa člena mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Martina Dubéciho smutným zrkadlom pre slovenskú armádu.

Dubéci získal utajovanú správu z prostredia bezpečnostných zložiek, v ktorej sa okrem iného uvádza, že Ministerstvo obrany SR má investovať finančné prostriedky na dôležitejšie projekty, akými sú v súčasnosti transportéry 8×8 či nadzvukové stíhačky F-16 Block 70/72.

Využívame zastaralé systémy

Aliancia prioritne odporúča riešiť ťažkú mechanizovanú brigádu, ktorá by mala byť k dispozícii v roku 2030. Podľa správy NATO by na túto investíciu mohla ísť aj časť finančných prostriedkov, ktoré vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) už vyčlenila na akvizíciu nových supersonických lietadiel.

Odporúčame:
Nové stíhačky F-16 budú mať servis iba na dva roky, ministerstvo chce do opráv zapojiť Slovákov

Nový Zéland plánuje referendum, voliči rozhodnú o legalizácii marihuany na rekreačné účely

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Voliči na Novom Zélande v roku 2020 rozhodnú v referende o legalizácii marihuany na rekreačné účely. Referendum bude súčasťou par...

Podľa správy môže nákup takzvaných supersonikov spôsobiť to, že Slovensko zabudne na svoj záväzok vybudovania mechanizovanej brigády. Aliancia má tiež obavy, či slovenská armáda dokáže spolupracovať so spojencami v rámci medzinárodných operácií, pretože máme poddimenzované počty vojakov a využívame zastaralé systémy.

Podľa Dubéciho nie je problém iba v nominantoch Slovenskej národnej strany (SNS), ktorí momentálne riadia rezort obrany. “Nejde iba o zlyhanie SNS, ktorá na ministerstve vládne posledné dva roky. Je to zlyhanie celej politickej triedy, ktorá roky zanedbávala starosť o strategické záujmy štátu, a nechala o obrane rozhodovať diletantov,” povedal Dubéci.

„Verím, že zverejnenie tohto dokumentu pomôže konečne naštartovať serióznu debatu o obrane a bezpečnosti, lebo už ju viac nemôžeme odkladať. Naša obrana je v dezolátnom stave po rokoch hrozného politického riadenia, má nízku dôveru našich spojencov. Peniaze, miliardy, ktoré do tohto sektora idú, musia byť vynaložené, aby dávali čo najväčší zmysel,“ doplnil. Hodnotiaca správa NATO je dostupná aj na Dubéciho oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook.

Armáde chýbajú aj vojaci

Podľa Aliancie nákupy nových transportérov typu 8×8 a 4×4 nesmerujú k naplneniu a zriadeniu mechanizovanej brigády.

Na armádne projekty by mala vláda SR vyčleniť približne 1,2 miliardy eur, pričom menších vozidiel chce rezort obrany obstarať viac ako štyri stovky a väčších 8×8 vyše 80 kusov. Kým pri 8×8 ide ministerstvo cestou spoločného vývoja a výskumu s fínskou zbrojovkou Patria, pri 4×4 zatiaľ testuje sériové vozidlá od ôsmich výrobcov. Slovenské ministerstvo doteraz hodnotiacu správu NATO nezverejnilo.

Kompetentní sa odvolávali na vyhradený režim, ktorý zadala samotná Aliancia. Vo viacerých členských krajinách Európskej únie či samotnej Aliancie sú však správy z minulosti dostupné. NATO vypracúva hodnotiacu správu v dvojročnom cykle, pričom reflektuje na vlastné požiadavky toho, akými spôsobilosťami majú jednotlivý krajiny disponovať. Tie v konečnom dôsledku predstavujú kolektívnu obranu členských krajín v prípade možnej bezpečnostnej hrozby.

V súčasnosti okrem novej techniky chýbajú v Ozbrojených silách aj tisíce vojakov, rezort odhaduje počty na približne 12 500, čo predstavuje zhruba 80 percent požadovaných počtov.

Viac k témam: Armáda SR, Martin Dubéci, NATO, Ozbrojené sily SR, SNS Slovenská národná strana, stíhačky F-16 Block 70/72, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk – Správa NATO o stave slovenskej armády je podľa Dubéciho smutným čítaním © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*