Program núdzovej pomoci Grécku sa končí, dlh krajiny presahuje 300 miliárd eur a ostáva hrozbou

19. augusta 2018

ATÉNY 19. augusta (WebNoviny.sk) – Program núdzovej pomoci Grécku sa v pondelok oficiálne končí po ôsmich rokoch reštriktívnych opatrení výmenou za úvery. Avšak obrovský dlh krajiny zostáva pre Európu finančnou hrozbou.

Grécko v súčasnosti celkovo dlhuje 322 mld. eur, čo sa rovná viac ako 180 percentám jeho hrubého domáceho produktu (HDP). Z toho 256,6 mld. eur Atény dlhujú krajinám eurozóny a 32,1 mld. eur Medzinárodnému menovému fondu (MMF).

Pondelok je dňom, kedy sa končí tretí program núdzovej pomoci, čo znamená, že Grécku sa už nebudú poskytovať ďalšie financie. Grécko budú každý štvrťrok navštevovať experti, aby sa presvedčili, že krajina dodržiava dohodnuté ciele v oblasti verejných financií, kým sa do roku 2060 núdzové úvery úplne nesplatia.

Odporúčame:
Eurozóna vyplatila Grécku záverečný núdzový úver 15 miliárd eur

Turecký súd zamietol žiadosť novinára o finančnú kompenzáciu za väzenie pre údajnú propagandu

ISTANBUL 25. septembra (WebNoviny.sk) - Turecký súd zamietol žiadosť nemecko-tureckého novinára, ktorý žiadal kompenzáciu za ročné väznenie v Turecku.Deniza Yüc...

Ostatné krajiny eurozóny poskytli Grécku hotovosť na pokrývanie finančných potrieb krajiny na 22 mesiacov a výrazne zmiernili podmienky splácania dlhu. Atény ale musia obstáť v kvartálnych hodnoteniach, aby sa zmiernenie podmienok aktivovalo.

Časť odborníkov však tvrdí, že najlepšou cestou ako Grécku pomôcť by bolo odpísanie časti dlhu. MMF konštatuje, že ak sa časť gréckeho dlhu neodpíše, dlh opäť začne rásť a dostane sa spod kontroly. Od Grécka sa očakáva, že do roku 2023 bude vykazovať prebytky primárneho rozpočtu na úrovni 3,5 percenta HDP a potom vo výške 2,2 percenta HDP. Avšak MMF poznamenal, že v minulosti sa to podarilo dosiahnuť veľmi malému počtu krajín.

Viac k témam: dlh, dlhy, eurozóna, hrubý domáci produkt, MMF Medzinárodný menový fond, pomoc v núdzi
Zdroj: Webnoviny.sk – Program núdzovej pomoci Grécku sa končí, dlh krajiny presahuje 300 miliárd eur a ostáva hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*