Počet vyplatených dávok v nezamestnanosti stúpol štvrtý mesiac po sebe, môže za to niekoľko zmien

25. septembra 2018

BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa (SP) vyplatila v auguste tohto roka dávku v nezamestnanosti 34,5 tisíca osobám. Medziročne išlo o nárast o 3,5 tisíca ľudí, v porovnaní s júlom tohto roka dostalo dávku minulý mesiac o 1,9 tisíca ľudí viac.

Podmienky nároku sa zmenili

Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky tak stúpol štvrtý mesiac po sebe. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila SP. Rozpočet poisťovne pritom v tomto roku počíta s tým, že dávku v nezamestnanosti bude dostávať priemerne 30,5 tisíca osôb.

Odporúčame:
Rast životného minima na vyše 205 eur znížil počet exekúcií dôchodkov

Od začiatku tohto roka sa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti zmiernili. Kým do konca vlaňajška bol pri práci na neurčitý čas nárok na nezamestnaneckú dávku podmienený najmenej dvomi rokmi poistenia v posledných troch rokoch, od začiatku tohto roka sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Štátne železnice počas sviatkov vypravia mimoriadne rýchliky aj 29 posilových vlakov

BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) vypraví v období blížiacich sa vianočných a novoročných sviatkov štyri mimoriadne r...

Polepšili si zamestnanci na určitý čas

Takéto miernejšie pravidlá pritom už v minulom roku platili pri nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ o dávku pracoval na určitý čas, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Odporúčame:
Maximálna materská dávka sa opäť zvýši, jej skutočná suma však zavisí od vymeriavacieho základu

Polepšili si aj zamestnanci so zmluvou na určitý čas a osoby dobrovoľne poistené v nezamestnanosti. Ešte v minulom roku totiž mali tieto dve skupiny poistencov nárok na dávku v nezamestnanosti najviac štyri mesiace, od januára tohto roka dávku v nezamestnanosti dostávajú najviac šesť mesiacov.

V maximálnej dĺžke obdobia poskytovania dávky v nezamestnanosti sa tak dostali na úroveň zamestnancov, ktorí pracujú na neurčitý čas.

Viac k témam: dávka v nezamestnanosti, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet vyplatených dávok v nezamestnanosti stúpol štvrtý mesiac po sebe, môže za to niekoľko zmien © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*