Osem krajín nesúhlasí s rozhodnutím Trumpa o Jeruzaleme, žiadajú zvolať Bezpečnostnú radu OSN

7. decembra 2017

WASHINGTON 7. decembra (WebNoviny.sk) — Osem krajín, ktoré nesúhlasia s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, požiadalo o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Švédska misia pri OSN oslovila Japonsko, ktoré tento týždeň rade predsedá, aby zasadnutie zvolalo ešte tento týždeň. Okrem Švédska ho požaduje Bolívia, Egypt, Francúzsko, Taliansko, Senegal, Veľká Británia a Uruguaj.

Generálny tajomník OSN António Guterres po Trumpovom oznámení povedal, že problematiku je potrebné vyriešiť prostredníctvom priamych rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi. Zároveň varoval, že „jednostranné opatrenia“ by mohli zmariť vyhliadky na mier.

Trump oznámil, že Spojené štáty od stredy oficiálne uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Zároveň nariadil vláde, aby začala s prípravami na presťahovanie americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema. Izrael tento krok privítal, vo svete však vyvolal veľké pobúrenie.

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalší sa zranili pri zosuve pôdy v bani v Mjanmarsku

RANGÚN 15. júla (WebNoviny.sk) - Najmenej 15 ľudí zomrelo a 30 ďalších utrpelo zranenia v sobotu pri zosuve pôdy v nefritovej bani v Kačjinskom štáte v severnom Mjanmarsk...

Viac k témam: António Guterres, Bezpečnostná rada OSN, Donald Trump, Izrael, Jeruzalem, OSN Organizácia spojených národov, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Osem krajín nesúhlasí s rozhodnutím Trumpa o Jeruzaleme, žiadajú zvolať Bezpečnostnú radu OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*