Na Slovensku zaistili rekordné množstvo nelegálne vyrobených cigariet

17. júna 2018

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili rekordné množstvo nelegálne vyrobených cigariet.

Ako na brífingu uviedol prezident finančnej správy František Imrecze, ide o nelegálne cigarety renomovanej značky, ktorá sa často predáva na Slovenskom trhu. „Naše odhalenia doteraz boli hlavne v čínskych alebo iných ázijských značkách, ktoré boli na Slovensku neznáme,“ uviedol.

Cigarety neboli určené na slovenský trh

Nelegálnu výrobu a distribúciu cigariet prevádzkovali páchatelia v Revúcej a jej okolí. Spolu Kriminálny úrad finančnej správy a colné úrady zaistili desať a pol milióna cigariet a šesť ton tabakovej suroviny.

„Celkový zastavený únik na spotrebných daniach a DPH má zatiaľ predbežne vykalkulovanú hodnotu päť miliónov eur,“ povedal Imrecze.

Militanti Islamského štátu zabili šesť ľudí, ktorých zajali počas útoku v Líbyi

BENGÁZI 11. decembra (WebNoviny.sk) – Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zabili šesť ľudí, ktorých zajali koncom októbra počas útoku na menšie mest...

Podľa Imreczeho existuje pri takýchto cigaretách vyššie zdravotné riziko, keďže môžu obsahovať látky, ktoré v legálnych cigaretách nie sú. Cigarety neboli určené na slovenský trh ale prevažne do západnej Európy, kam ich prepravovali spolu s nákladom dreva.

Na akcii sa zúčastnili desiatky ľudí

Podľa riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa pracovali príslušníci na tomto prípade približne pol roka, pričom sa na akcii zúčastnilo 50 až 70 osôb.

„Pri akcii boli zaistené aj dve osoby zo SR, ktoré sú momentálne v cele predbežného zadržania,“ povedal s tým, že vyšetrovateľ pre ne navrhol väzbu. „Informácie, ktoré sme čerpali, sme nemali len z našich operatívnych zdrojov, ale úzko sme spolupracovali aj s Europolom a s OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom),“ zdôraznil Makó.

Výroba cigariet podľa neho fungovala pol roka až osem mesiacov, pričom v podobných prípadoch sieť páchateľov siaha vždy zo zahraničia. „A takým základným znakom sú vždy Ukrajinci a Bulhari,“ povedal. Zaistené cigarety budú v zmysle zákona zlikvidované.

Viac k témam: Finančná správa SR, František Imrecze, krimi, Kriminálny úrad Finančnej správy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku zaistili rekordné množstvo nelegálne vyrobených cigariet © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*