Lajčák predstiera konanie v kauze údajného únosu Vietnamca, tvrdia liberáli a adresovali mu výzvu

19. októbra 2018

BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita vyzýva ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby zastúpenie Vietnamskej socialistickej republiky na Slovensku znížil na nižšiu diplomatickú úroveň, ako je prítomnosť veľvyslanca.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, dôvodom je, že vietnamská vláda hrubo zneužila Slovensko pri únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha tým, že využila na jeho prepravu naše územie a nakoniec aj slovenský vládny špeciál.

Chýba svedectvo Vietnamu

„Hoci vietnamská vláda nedokáže vysvetliť, ako sa Trinh Xuan Thanh dostal z Nemecka do Vietnamu, prostredníctvom svojho veľvyslanca systematicky zavádza slovenskú vládu aj verejnosť, pretože odmieta za únos prevziať zodpovednosť,“ uviedol poslanec a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Práve svedectvo vysokých predstaviteľov Vietnamu by podľa SaS významne pomohlo orgánom činným v trestnom konaní na Slovensku vyvrátiť alebo potvrdiť podozrenia, že na únose Thanha vedome spolupracovali vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, jeho štátna tajomníčka Denisa Saková a šéf protokolu ministerstva Radovan Čulák.

Video: Požiare v Kalifornii si vyžiadali ďalšie obete, počet nezvestných sa zdvojnásobil

WASHINGTON 16. novembra (WebNoviny.sk) – Počet nezvestných v súvislosti s ničivým požiarom v severnej Kalifornii stúpol už na viac než 600, pribudlo tiež sedem ďalších ob...

Minister zahraničia Lajčák zase podľa liberálov niekoľko mesiacov konanie v tejto kauze predstiera. „Nastal čas skoncovať s dvojtvárnosťou a postaviť sa k tomuto škandálu čelom,“ dodávajú liberáli.

Dvaja policajti vypovedali

Denník N začiatkom októbra informoval o tom, že dvaja policajti vypovedali pred slovenskými vyšetrovateľmi, že na letisku videli, ako vlečú do nášho vládneho lietadla Trinh Xuan Thanha. Hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek potvrdil, že v prípade údajného únosu Vietnamca bol vydaný pokyn na začatie trestného stíhania.

„Dozorujúci prokurátor vydal pokyn na začatie trestného stíhania vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom,“ uviedol. Prípad na slovenskej strane dozoruje Krajská prokuratúra v Bratislave, na prácu vyšetrovateľov dohliadajú traja prokurátori. Vietnamec bol údajne unesený ešte počas minulého leta pomocou slovenského vládneho špeciálu.

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) akúkoľvek úmyselnú účasť Slovenska odmieta. Kauzu údajného únosu od 3. augusta tohto roka vyšetrujú slovenské orgány činné v trestnom konaní. Na prípade spolupracuje aj Generálna prokuratúra SR spoločne s nemeckými a českými kolegami.

Viac k témam: Martin Klus, Miroslav Lajčák, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk – Lajčák predstiera konanie v kauze údajného únosu Vietnamca, tvrdia liberáli a adresovali mu výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*